Reklama
 
Blog | Jan Jílek

Zákona se dovoláváte?

V poslední době běží debata na téma: Jarek Nohavica a medaile. Jsem rád, že se nemusím proti tomu člověku vymezit, neb jsme se o jeho tvorbu, podobně jako o tvorbu bratří Nedvědů nijak zvlášť nezajímal.

Všichni tři, výše uvedení mne nějak více méně minuli. Preferoval jsem jinou muziku, jiné textaře a jiné básníky. Něco málo jsem od nich slyšel, ale nikdy ne tolik aby mne nutilo jejich tvorbu vyhledávat. Chápu, že se „národ” rozdělil, aby svou hrudí buď Nohavicu zaštítil, či druhá část Nohavicu odsoudila. Možná je nutné se vymezit, práskače odsoudit, či nešťastníka, kterého lámala StB, pochopit.

Mám docela v oblibě Jima Čerta, který se podobně jako Nohavica stal donašečem StB. Ten, ovšem svých činů veřejně litoval. Nehodlám zkoumat zda upřímně, leč litoval a jako katolík vím, že když je vyznání hříchu, vyjádřena lítost, aspoň naznačena ochota něco napravit, pak následuje rozhřešení: „Jdi v pokoji, hříchy tvé se ti odpouštějí.”

Nevím zda Nohavica litoval, omluvil se. Pokud ano, pak nemám s ním jako s člověkem problém a docela mu přeji i uznání od ruského presidenta. Nevím, jak bych se na jeho místě choval, nejsem v jeho situaci, nikdo mi nic nenabízí, takže nemám ani, co odmítnout. Od sovětských představitelů, bych vyznamenání pravděpodobně nepřijal. Ale možná bych měl strach odmítnout.

Možná president Putin, jako pravoslavný věřící, kde se také praktikuje vyznání hříchů, už něco podobného učinil. Možná se stejně hledí, jako v katolické církvi na hříšníka, kterému byly hříchy odpuštěny, hledí jako na čistého člověka. Nevím v pravoslaví se nevyznám. Ono to Rusko není Sovětský svaz. Rusko je velmoc a jako velmoc se chová. A Putin se chová jako představitel velmoci.

Nohavica dostal cenu, či vyznamenání a je na něm, jak si vše srovná nebo nesrovná. A tak si vzpomínám na slova apoštola sv.Pavla:
Zákona se dovoláváte? Tak dejte pozor, abyste podle toho samého Zákona nebyli souzeni.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama